Sdružení obcí mikroregionu Jižní Valašsko zorganizovalo setkání starostů

09.09.2015 09:29

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Starostové okolních obcí se setkali v pondělí 31. srpna 2015 ve Valašských Kloboukách. V sále podnikatelského centra se zabývali společným řešením odpadového hospodářství, zadržováním vody v krajině a varovnými vyrozumívacími systémy.  

"Na schůzku jsme pozvali členy sdružení obcí mikroregionu Jižní Valašsko[1] a starosty obcí spadajících do ORP Valašské Klobouky,[2] setkání bylo zároveň součástí probíhajícího projektu meziobecní spolupráce," uvedla starostka Eliška Olšáková. "Jsem ráda, že většina z pozvaných hostů pozvání přijala," doplnila.

Radami, jak snížit náklady na odpadové hospodářství společným postupem obcí v mikroregionu, přispěl Hynek Schmidt zástupce společnosti, zabývající se monitoringem vozidel a vážením odpadu. Jedná se o systém převzatý ze Švédska, při kterém je platba za odpad stanovena i na základě skutečně vyprodukovaného množství odpadků jednotlivými občany.

Odborníci na zadávací řízení a dotace seznámili starosty s problematikou výběrových řízení na svozovou službu a s možností napojit obce na integrovaný varovný a vyrozumívací systém s využitím dotace.

Příspěvek Tomáše Havlíčka z ateliéru Fontes se zabýval problematikou hospodaření s vodou v krajině a ve městě, retencí vody, preventivními opatřeními proti suchu a povodním, které jsou a budou velmi aktuálními tématy. Konkrétní příklady dobré praxe - opatření realizovaná v Tichově a ve Švýcarském regionu Apenzell, představil účastníkům setkání místostarosta Valašských Klobouk Martin Janík.

Starostové se ve Valašských Kloboukách setkávají pravidelně, jejich schůze jsou důležité pro předávání zvláště odborných informací, ale také k udržování osobních vztahů a potvrzení další vzájemné spolupráce.

 

Sandra Novotná Kollerová


[1] Sdružení obcí mikroregionu Jižní Valašsko: Brumov-Bylnice, Drnovice, Haluzice, Jestřabí, Loučka, Návojná, Nedašov, Nedašova Lhota, Petrůvka, Poteč, Rokytnice, Šanov, Štítná nad Vláří-Popov, Študlov, Újezd, Valašské Klobouky, Valašské Příkazy, Vlachova Lhota, Vlachovice a Vysoké Pole.

[2] Obec s rozšířenou působností Valašské Klobouky. Do jejího obvodu spadá město Brumov-Bylnice a obce Drnovice, Haluzice, Jestřabí, Křekov, Loučka, Návojná, Nedašov, Nedašova Lhota, Poteč, Rokytnice, Štítná nad Vláří-Popov, Študlov, Tichov, Újezd, Valašské Příkazy, Vlachova Lhota, Vlachovice, Vysoké Pole